INFOLINIA +48 691 197 611 ZADZWOŃ

Odpowiednie światło — jak ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Blisko 200 lat temu, kiedy to światowi wynalazcy prześcigali się w projektowaniu pierwszych żarówek, nikt nie myślał o kinkietach, żyrandolach czy plafonach — nie skupiano się też na biologicznych potrzebach człowieka. Współcześnie nauka pozwoliła dostosować oświetlenie do warunków życia tak naprawdę każdego człowieka na świecie. Nasz cykl dobowy zaczął być sterowany nie przez światło słoneczne, a sztuczne — generowane przez systemy oświetleniowe. To powód, dla którego powinniśmy zwrócić uwagę na dobór właściwych lamp.

Wpływ oświetlenia sztucznego na codzienne funkcjonowanie człowieka

Wydawałoby się, że światło sztuczne jest zaledwie dodatkiem w naszym życiu. Zapalamy je, kiedy szukamy czegoś w szafie, sprzątamy lub gotujemy… I kiedy pracujemy, czytamy, piszemy… Także gdy jemy obiad, oglądamy telewizję czy organizujemy rodzinne spotkania. Jeśli podsumuje się czas spędzony przy świetle sztucznym, okazuje się, że jest on znacznie dłuższy, niż ten spędzany przy oświetleniu naturalnym. Dlatego powinniśmy nie tylko zastanowić się, czy wybrać nowoczesne lampy stołowe, czy designerskie lampy sufitowe, ale przede wszystkim — jaką one będą miały temperaturę barwową i natężenie. Jakie są różnice między „dobrym” a „złym” światłem?

Sypialnia:

Dobre:

– barwa ciepła; miejsce będzie sprzyjać relaksowi i wypoczynkowi. Pokój stanie się przytulny, a uśnięcie nie będzie stanowiło problemu.

Złe:

– barwa zimna; mogą pojawić się bóle oczu, głowy i zmęczenie, a nasz organizm będzie pobudzony. Po zgaszeniu światła jeszcze przez dłuższy czas nie uśniemy.

Kuchnia:

Dobre:

– barwa ciepła; (np. nad stołem) nada wnętrzu przytulności, co będzie sprzyjać rodzinnym obiadom,
– barwa neutralna; oświetlenie centralne pozwoli na prawidłowe rozświetlenie kuchni,
– barwa zimna; jest odpowiednia na blacie roboczym, aby wszystko dokładnie widzieć.

Złe:

– barwa zimna; oświetlenie centralne będzie męczyć, denerwować i zniechęcać do dłuższej pracy w kuchni,
– barwa ciepła; wyłącznie takie światło może rozleniwiać i sprawi, że nie wszystko będzie widoczne.

plafon stereo czarno-biały biały plafon ring dwupunktowy
Plafon Stereo Plafon Ring

Łazienka:

Dobre:

– barwa neutralna; pozwoli widzieć siebie w naturalnym świetle.
– barwa zimna; w formie lamp LED jako dodatek (np. przy lustrze) pozwoli dostrzec wszelkie mankamenty przy goleniu lub malowaniu się.

Złe:

– barwa zimna; wyłącznie takie światło uniemożliwi zobaczenie siebie tak, jak przy naturalnym oświetleniu. – barwa ciepła; sprawi problem podczas codziennej pielęgnacji przy lustrze, gdyż nie wszystko będzie dobrze widoczne.

Wymienione przykłady mają na celu pokazać, jak duże znaczenie ma barwa światła na to, jak się czujemy i co widzimy. Oczywiście poleca się łączyć różne barwy i tym samym stosować m.in. duże żyrandole neutralne, klimatyczne kinkiety o ciepłej barwie, a także niewielkie lampki LEDowe o zimnej temperaturze barwowej. Warto zapoznać się z poprzednimi naszymi wpisami, gdzie szczegółowo omawiamy oświetlenie sypialni, biur, kuchni czy pokojów dziecięcych.